Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Asigurati-va protectia contului dumneavoastra

In jos

Asigurati-va protectia contului dumneavoastra Empty Asigurati-va protectia contului dumneavoastra

Mesaj Scris de The Rocket Vin Iul 22, 2011 10:12 am

Exista foarte multe modalitati ca o persoana cu care ulterior v-ati certat sau sunteti de ceva vreme intr-un oarecare conflict sa incerce sa va sparga contul si daca nu cititi acest mesaj, cel mai probabil va reusii!

O sa va prezint cateva din posibilitatile incercate pana acum de anumite persoane pentru a reusi sa sparga un cont.


Emailuri "fantoma" sau emailuri false
Se poate sa primiti un email de la o persoana anonima in care va prezinta ceva tentant si va spune la final toate acestea in schimbul contului de pe site-ul nostru.Trebuie sa ignorati acest tip de email, sa nu dati click pe linkul pe care vi-l da respectiva persoana si sa raportati intregul email noua.Pentru asta imi puteti trimite un mesaj privat pe forum cu copy+paste la emailul primit si cine considerati ca ar fi respectiva persoana.Asa putem sa-i urmarim toata activitatea pe forum si daca se primesc mai multe emailuri si toti considera ca este acea persoana, va fi banata de pe forum.


Mai este o metoda sa primiti un e-mail de la vrun asa zis administrator sau membru al staffului.Aceste emailuri pot lua diferite forme, cum ar fi cele de: colorfully@yahoo.com , mr.one@yahoo.com si tot felul de e-mailuri.Trebuie neaparat sa stiti ca exista doar un e-mail oficial al siteului si acela este suport.colorfully@yahoo.com pe care-l am doar eu.Daca se intampla sa afle cineva parola de la el si/sau primiti un email mai "ciudat" de la acea adresa, trebuie sa-mi raportati pentru a va spune daca intr-adevar am fost eu sau nu.In emailurile trimise de la acea adresa sau chiar de la adresa unui membru din staff, niciodata nu va este ceruta vreo data despre dumneavoastra sau contul dumneavoastra.


Parola este prea scurta, banuiti ca vi-a aflat-o cineva?
Adesea parolele scurte sau care semnifica ceva anume sunt cel mai usor de aflat.Acestea nu va cauzeaza decat probleme pe acest forum.Cand va inregistrati trebuie sa aveti o parola lipsita de logica, pe care n-ati mai folosit-o si sa fie o combinatie intre cifre si litere, ca de exemplu: abc1235colr.N-are nicio logica si este si foarte greu de aflat.

Daca cineva v-a spart parola si stiti exact numele acelei persoane, trebuie cat mai urgent sa luati legatura cu mine prin e-mail sau, daca nu ma gasiti pe messenger, sa postati un subiect oriunde, nu va fi ignorat, garantez asta! Insa, veti fi verificat dupa postarea acelui subiect, va va fi luat ip-ul si comparat cu ip-ul de la care ati postat pe contul care spuneti ca v-a fost spart.Astfel incat sa nu existe probleme.In mesajul postat trebuie sa cuprindeti: numele fostului cont si persoana care vi-a spart contul.

V-a spart cineva contul dar nu stiti cine? Trebuie sa procedati tot la fel ca la pasul anterior, doar ca veti posta si pe cine banuiti, indiferent daca respectivul vede sau nu, este inspre siguranta contului si a forumului!



Mp-uri mai ciudate


Exista posibilitatea sa primiti un mesaj privat(mp) de la un oarecare user al forumului in care va spune sa accesati o adresa web sau sa-l adaugati in lista dumneavoastra de messenger sau skype.Trebuie sa raportati acele mp-uri iar respectivul va intra in "verificari" si dupa acele verificari veti primii un raspuns daca este in regula acel mp sau nu.Daca ati primit o adresa web, clar nu este in regula, se considera reclama, nu numai tentativa de-a sparge un cont si respectivul va fi banat permanent.

Ati fost amenintati?

Se poate sa aveti o persoana in lista de messenger sau skype care va ameninta ca daca nu-i dati contul pe cel mai recent site pe care-ati intrat, o sa va sparga adresa de email.In acest caz, trebuie sa ne trimiteti o dovada cu discutia purtata cu respectivul si emailul respectivului pentru a putea interzice acea adresa de email la inregistrari.








Acestea sunt singurele modalitati prin care cineva incearca sa va sparga contul.Mai se pot folosii programele de hacking dar atunci apelati la metoda de:"Ajutor, mi-a fost spart contul" deoarece nu se pot oprii din functionarea lor programele de hacking!


Echipa Colorfully
The Rocket
The Rocket
Administrator
Administrator

Mesaje : 35
Data de inscriere : 02/07/2011

http://teste-teme.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum